چگونه فرش مناسب انتخاب کنیم؟

همانطور که بیان شد محدودیتی در تولید فرش ماشینی با سایزهای مختلف وجود ندارد، در صورتیکه نیاز به فرشی با ابعاد دلخواه خود داشتید میتوانید با ما از طریق شماره ذکرشده در لیست قیمت تماس بگیرید. برای شست وشوی فرش ها روش های متعددی وجود دارد اما بهترین روش برای شستن فرش ها سپردن آن ها به قالی شویی است. البته از طرفی قیمت بالای نخ های آکریلیک باعث شده تا بعضی از کارخانه ها برای کاهش هزینه ها از نخ های آکریلیک و پلی استر یا پلی پروپیلن به صورت ترکیبی استفاده کنند. فرش هایی که به صورت خالص از آکریلیک بافته شده باشند در مقابل عوامل محیطی مثل روغن، مواد شیمیایی و نور خورشید بسیار مقاوم تر از انواع پلی استر (ابریشم مصنوعی) یا پلی پروپیلن هستند. به طورکلی بهترین فرش ماشینی، فرشی است که ۱۰۰ درصد نخ خواب آن از الیافی به نام «آکریلیک» تهیه شده باشد. یک اشتباه رایج، خرید فرش سایز کوچک است؛ بنابراین اگر مطمئن نیستید پیشنهاد میکنیم سایز بزرگتر را انتخاب کنید که این نکته از مهمترین نکات است که باید در این راهنمای خرید فرش به آن توجه کافی داشته باشید.

کلالی اذعان میکند: در بخش تولیدی وقتی ساویز بافت مواد اولیه را خریداری میکند مبلغ زیادی را صرف خرید مواد اولیه میکند و وقتی محصول تولید شد تا زمانی که بخواهد، محصول به بازار عرضه کند مدتزمان طولانی باید سپری شود. فرش کاشان در تراکم های متفاوت تولید میشود. تحول عمدهی صنعت فرشبافی در قرون چهاردهم و پانزدهم میلادی در ایران و ترکیه آغاز شد و سپس دامنهی آن در قرن شانزدهم به هند و در قرن هفدهم میلادی به چین رسید. وقتی لکه ای روی فرش ایجاد می شود که به سادگی از بین نمی رود، هرگز با چاقو به جان فرش نیفتید و با حذف بافت آن، درصدد از بین بردن لکه نباشید. یکی از اصلی ترین عوامل تعیین قیمت و انتخاب بهترین فرش ماشینی تراکم آن است. این گروه به عنوان اولین تولیدکننده نخ 100% پلی استر فیلامنت جهت خاب فرش ماشینی و یکی از معتبرترین شرکت های تولیدکننده فرش ماشینی در ایران است. به گفته این بافنده فرش، عدم تعهد سرمایهگذاران در بیمه کارگران واحدهای فرش دستباف و اجحاف در پرداخت حقالزحمه مشکلاتی را پیش روی بافندگان قرار داده است و از تعداد بافندگان کاسته است.

در راهنمای خرید فرش یک گوشه چشمی به طرح و رنگ فرش شهر فرش داشتهایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست. از طرفی این نوع فرش ها قابلیت شستشو بالایی داشته و آلودگی ها به راحتی از روی آن ها پاک می شوند. به خاطر داشته باشید که با آب و مقدار کمی مواد شوینده مایع (سرکه سفید) استفاده کنید می توانید از شر این نوع از لکه ها راحت شوید. جنس نخ خواب مهم ترین عامل در تعیین کیفیت فرش است، چراکه بیش از ۷۰% وزن یک فرش را نخ خواب که به آن نخ پرز هم می گویند، تشکیل می دهد. • یک اسفنج و یا پارچه مخصوص هم جنس باکتان را به کف ایجادشده از شامپو فرش آغشته کنید. همچنین برای خشک شدن فرش، آن را از پشت و در فضای آزاد به دوراز نور آفتاب پهن کنید. این کار به پاک شدن گردوغبار کمک می کند.

بر اساس کالا فرش یک منطقه و فصل موردنظر می توان مدت زمان متفاوتی را برای خشک شدن فرش پس از شامپو فرش در نظر گرفت. البته باید توجه داشت که فرش دستباف میتواند قالی، قالیچه، کلگی، کناره و… را نیز شامل شود که در نهایت هر کدام از آنها اندازه و سایزهای متفاوتی دارند. فرشهای ماشینی دارای شانه و تراکمهای متفاوتی هستند که با توجه به نوع شانه و تراکم آن ها، دارای مزایا و معایبی میباشند. در حقیقت تبریز به عنوان مهد تولید فرش دستباف در طرحهای جذاب و زیبا شناخته میشود. فرش ماشینی فرش ماشینی بسته به الیاف مصرفی در تولید آن دارای انواع مختلفی است. از مواد شوینده قلیایی در شستشوی فرش استفاده نکنید و اسیدیته خنثی را به کار ببرید. همچنین برای شستشوی فرش درجه حرارت آب باید متوسط باشد و از آب ولرم استفاده نمایید. در پایان نیز لازم به ذکر است که برای خشک کردن فرش از وسایل گرم کننده و حرارتی استفاده نکنید.

به طورکلی رنگ دادن به فرش دستبافت و یا ماشینی آسیب جدی وارد می کند؛ بنابراین برای اینکه بدانید فرش شما رنگ می دهد یا نه روی سطح فرش یکپارچه یا دستمال سفید مرطوب بکشید. قبل از شستشوی فرش گردوغبار آن را با تکاندن فرش یا با کشیدن جارو از بین ببرید اما به یاد داشته باشید که در حین این عمل تاروپود فرش شما دچار آسیب نشود. • به یاد داشته باشید که شامپو کشیدن بر روی فرش را از بالای اتاق رو به پایین دهید، چراکه با انجام این کار در هنگام اتمام کار مجبور به راه رفتن بر روی سطح فرش نمی شوید. وی در این رابطه به ما میگوید: اگر در داخل خانههای هم استانیها را نگاه کنیم نسبت به قدیم تعداد قالیها و فرشهای دستباف خیلی کمتر شده است. اگر قصد جمع کردن فرش را دارید، هرگز آن را تا نکنید. اگر پارچه مرطوب رنگ گرفت، فرش را خودتان نشویید و شستشوی آن را به افراد ماهر بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید